En hästbok som är så mycket mer än en hästbok. Pia Hagmar behandlar svåra ämnen i sin serie om 13-åriga Millan. Hon har det så tufft hemma att stallet och hästarna blir mer än ett fritidsintresse för henne. Hemma dricker pappa för mycket och mamma mår psykiskt dåligt, är deprimerad och orkar inte ta tag i sitt liv. Hemma finns också Millans femårige bror Josef som Millan får ta ett stort ansvar för.

I stallet kan Millan för en stund tänka på annat och komma ifrån alla problem därhemma. Samtidigt känner hon skuldkänslor eftersom hon vet att Josef behöver henne på hemmaplan.

Millans föräldrar har inte råd att betala några ridlektioner åt Millan. Men Marianne som äger stallet betalar Millan för det arbete hon lägger ner på att sköta om stallet och hästarna. Då och då får hon också en privatlektion på Mariannes dressyrhäst Lucifer.

En gripande berättelse om Millan och hennes tillvaro. Boken följs av del 2 som heter Sveket och del 3, Drömmen.