Omslagsbild: Tänk om det där är jag

Vi tyckte alla väldigt mycket om denna bok.

Till Umeå flyttar Agnes och hennes familj efter att tidigare ha bott i Stockholm. Agnes ska börja tvåan på gymnasiet och ser flytten lite som en chans till en ny start för henne. Nu ska allt bli rätt – hon ska redan från början göra ett gott intryck på nya klasskompisarna. Agnes tänker oavbrutet på att hon ska vara normal, ha normala kläder, säga normala saker, gilla normala saker. Hon ska vara utåtriktad och social och glad. Inte överdrivet pluggig.

Hon lär känna grannkillen Adam som är lite tystlåten, kamratlig, omtänksam. Och så finns ju spännande klasskompisen Jacob som lever för musiken och är så sprudlande, spontan, lite neurotisk. Nu måste allt bli rätt för Agnes – fast hur ska man kunna slappna av i andras sällskap om man hela tiden tänker på hur man ska vara och hur andra uppfattar en?

 

/Camilla, Dalal, Mollie, Sedra, Zofia