Jag har läst en bok som heter Afrodite och hämnden och är skriven av Ritta Jacobsson. Hon är en sverigefinsk författare och skriver ungdomsböcker och deckare. Jag har läst en av hennes böcker förut och det var en ur Afrodite-serien.  

Afrodite har blivit kallad till rätten för att vittna åt sina klasskamrater. Hon vet fortfarande inte om hon ska göra det eller inte. Efter att hon blivit kallad är det något mystiskt och obehagligt som händer…  Hon har blivit hotad på skolan av killgänget som hon ska vittna mot. Dessutom har Ditte blivit jagad i spåret, telefonen har ringt men ingen har svarat på andra sidan linjen, inkorgen blivit bombad av hotfulla mejl, någon har sprejat det nybyggda cykelskjulet och några dagar senare satt fyr på den. Dessutom har flera tonårstjejer från närområdet blivit brutalt misshandlade.  

Under den fina våren träffar den femtonåriga Ditte och hennes bästa vän Jo varsin kille på en chattsida på internet…. Jo blir helt förälskad i killen som hon träffar och slutar att vara försiktig med internetkompisar… Ditte är nervös att Jo kommer råka illa ut men hon lyssnar inte på hennes varningar… Hon tror att Ditte bara är avundsjuk.

Skolan blir allt svårare för Ditte. Hon kan inte riktigt koncentrera sig och allt verkar gå fel. Hon vet inte vad hon ska göra. Det enda som håller henne vid liv är hennes “chattkompis”, Liam123 heter han, hon öppnar sig för honom som till en dagbok och han svarar bara med två eller tre peppmeningar och gör att Ditte genast mår bättre.

Sommarlovet närmar sig med stormsteg och det är dags för en sommarlovsrutin, nämligen tältning med Jo! I år ska de tälta för första gången på ett annat ställe än på Jos tomt, de ska tälta vid en sjö nära Jos sommarhus. Tyvärr har Jo kommit på en riktigt dålig idé…

Afrodite försöker vara lugn och lita på sin vän men under tiden kan hon fortfarande inte släppa tankarna. Hon vill klura ut varför allt detta har hänt i en vanlig ort nära Stockholm. Hon kan inte riktigt förstå det hela. Det är något som hon har missat och det kan vara ett spel på liv och död…

Boken är bra genomtänkt. Den väcker många känslor… Jag blev så orolig, så lättad och så gripen av bokens historia. Dessutom är den lättläst. Författarinnan vill varna ungdomar och framför allt tjejer om att man ska vara försiktig med kompisar på nätet. Det finns folk som har råkat illa ut…

 

Zofia Horn