Allan Karlsson fyller 100 år och de anordnar en stor fest på ålderdomshemmet. Men det är bara det att han inte vill bli firad, så han rymmer ut genom fönstret. De på hemmet blir självklart oroliga och ringer polisen så att de kan leta upp honom.

Sedan kommer han till en busstation där han möter en kille i svart skinnjacka. Killen var tvungen att gå på toa, men det är bara det att resväskan som han hade i handen var för stor för att få plats på toan. Så Allan Karlsson fick hålla väskan och hans buss skulle gå om 2 minuter, så han fick ju givetvis ta med sig den här killens väska.

Det är nu det hela trubblet börjar för Allan och några andra som han stöter på.

Detta var den lättlästa varianten, men det finns en som inte är lättläst också. Det är bara det att den är lite lagom tjock men mycket text på varje sida, om man nu gillar det?

 

Felicia, klass 6D