Omslagsbild: Tusen och en chans

Den här boken är byggd på mail från en flicka som har mördat en kille, till en man som sitter i fängelse och väntar på hans dödsstraff. Hon hittade mannen på en sida på nätet. Där står det att han döms till dödsstraff eftersom han har mördat sin egen fru och han fick inte ett enda mail på 11 år! Hennes poäng var att hitta någon som hade samma situation som henne och väntade på dödsstraff eftersom hon ville inte att hennes allra största hemlighet ska spridas, för att hon inte litade på någon utav hennes familj eller kompisar.

I mailen skriver hon inte hennes namn eller mailadress eftersom hon var rädd att polisen skulle hitta henne. Istället skriver hon att hon heter “Zoe”. Mannen vet inte hennes riktiga namn, inte ens läsaren som läser boken. Om hon inte får ur sin rädsla på att skriva ner hennes mailadress så kan inte mannen “ Mr Harris” skriva och skicka tillbaka. Jag tror att hon skriver bara för att tömma sig och känna sig trygg. Frågan är om Mr Harris kommer att skicka tillbaka, alltså kommer hon en enda gång skriva sitt namn och mailadress?

/Elev i bokprofilen