Om jag stannar av Gayle Forman är ett drama som berört oss alla i bokcirkeln. 

Vi tycker att boken för fram budskap som att vi borde ta vara på våra liv och vår tid. Ingen vet något om morgondagen. Boken beskriver också på ett fint sätt hur viktigt det är att vara sig själv och att göra det vi tror på och det som känns rätt.

Mia är uppvuxen i en kärleksfull och sprudlande familj med mycket musik omkring sig. Hon lever för klassisk musik och sin cello. Hennes pojkvän, Adam, är samtidigt på väg att slå igenom med sitt band.

Allt detta blir på några sekunder oviktigt när Mia är om en allvarlig trafikolycka i vilken hon förlorar sin mamma, pappa och lillebror. Själv ligger hon i koma och svävar mellan liv och död.

Hon träder ur sin kropp och ser sig själv ligga i sjukhussängen; hon ser släktingar, vänner och pojkvän komma och gå. Mia tänker tillbaka på sitt liv och inser att hon står inför valet att våga leva vidare trots det som hänt eller att helt enkelt släppa taget om allt.

/Camilla, Dalal, Mollie, Natalie, Nelli, Omar och Zofia