Välskrivet och engagerande om ett viktigt ämne.

Kompisarna Fina, Malou och Ayaan går i nian och har, liksom många andra tjejer på skolan, fått dick pics skickade till sina mobiler. De tre tjejerna bestämmer sig för att agera istället för att se sig som offer för dessa sexuella trakasserier. De ska hämnas och sätta dit de skyldiga. Att i tysthet lida och, som många andra, känna skam över att ha blivit utsatta för dessa provocerande bilder är inget alternativ. Att ta hjälp av vuxenvärlden ser de inte heller som en utväg, ingen verkar se eller förstå allvaret i det brott de faktiskt utsatts för.

Malou är drivande och lägger fram en genomtänkt plan för hur de ska få tag på de skyldiga och få dem att sluta med det vidriga de utsätter tjejerna för. Det är bara det att snart står de tre vännerna själva på fel sida om lagen…