Lovisa går på högstadiet och känner sig väldigt ensam. Den tidigare bästisen Klara hittar numera helst på lite vuxnare saker tillsammans med sina nya kompisar och hemma är det kaos. Från att ha varit ett kontrollfreak som alltid jobbat ligger Lovisas mamma nu orkeslös på sängen hela dagarna. Pappa och Lovisa tassar runt där hemma utan att kunna prata med varandra på riktigt. Lovisa känner att hon behöver ta hand om sin mamma, men hur? Alla orostankar som snurrar runt i huvudet gör det dessutom omöjligt för Lovisa att kunna koncentrera sig på skolarbetet.

Tur då att underbare idolen Ricky alltid finns där för henne med sin musik och fina texter. Att töntige grannen Simon talar illa om Ricky och andra Idol-deltagare kan Lovisa inte stå ut med. Lovisas kärlek till Ricky har inga gränser – men så kommer då den stora dagen när hon ska få träffa honom live…