En viktig bok om svåra ämnen. Boken handlar om tolvåriga Sasha som kämpar för att leva vidare med alla stormiga tankar och känslor efter hennes mammas självmord.

Efter att ha varit djupt deprimerad under en längre tid orkade Sashas mamma inte mer. Nu, efteråt, gör Sasha allt för att inte gråta. På sin långa lista över saker hon behöver göra för att överleva (hon vill inte vara lik sin mamma på något sätt) finns punkter som att hon ska sluta läsa böcker, att hon bara ska ha färgglada kläder, att hon ska undvika skogen och så vidare. På listan står också det storslagna målet – att bli en COMEDY QUEEN. Sasha vill få människor att skratta. Kanske kan det där andra jobbiga hon ständigt bär inom sig då försvinna.

Jenny Jägerfeld är både författare och psykolog och skriver med insikt, värme och också humor om Sasha och hennes relationer till sin mamma, sin pappa, farbror Ossi och bästisen Märta. Boken är skriven för att försöka göra det lite lättare att prata om självmord och psykisk ohälsa.