John Green är verkligen mästerlig när det gäller att teckna oförglömliga, trovärdiga karaktärer i sina böcker. Som Aza i senaste ungdomsromanen Sköldpaddor hela vägen ner. Hon är 16 år och kämpar dagligen med sin psykiska ohälsa. Azas intensiva tvångstankar kring bakterier har mer och mer kommit att ta över hennes liv, att styra hennes tillvaro.

När hon återupptar kontakten med Davis, miljardärsonen som liksom Aza själv har varit med om att en förälder har dött, väcks många känslor till liv.  De två förstår varandra på så många plan och Aza känner sig dragen till Davis – men när det blir dags för kyssar får Aza verkligen kämpa mentalt. Tvångstankarna kring bakterier hotar att återigen ta över och hon mår kanske sämre än någonsin tidigare. Ska Aza aldrig kunna ha ett fungerande förhållande?

Boken handlar också mycket om Azas relation med den orädda bästisen Daisy.