För att komma undan Thomas, mammas våldsamme sambo, flyr Heddas familj upp till Norrlands mörka skogar. I det lilla samhället Glömskan bor Heddas mormor. Tanken är att Hedda, mamma och lillebror Teo ska stanna där fram till midsommar. I elva dagar, tills dess att allt lugnat ner sig där hemma och Thomas accepterat att mamma nu lämnat honom för gott.

Men inget blir som planerat. När de vaknar efter en rejält stormig natt är Teo spårlöst försvunnen. Många är de människor som engagerar sig för att hitta Teo. Stora skogsområden finkammas efter spår av Heddas lillebror – utan resultat. Vad har hänt? Har Teo blivit bortförd av någon? Varför?

Hedda söker efter svar i de norrländska skogarna. Här lär hon känna Simon och de utvecklar en speciell relation till varandra. Här träffar hon också den säregne Jari och hans tama kråka. Vad är det egentligen som pågår ute i det vilda? Snart är Hedda indragen i en dramatisk kamp mellan det mänskliga och naturens krafter och väsen.