Clara Emilia bor mitt i Stockholm och trivs på det stora hela med tillvaron. Hon har en trygg familj, flera nära vänner och saknar inte direkt något i sitt liv.

Nu ser hon fram emot ett spännande sommarjobb som hennes pappa fixat åt henne – som assistent vid en filminspelning. Det handlar om en nyinspelning av den klassiska skräckfilmen Poltergeist och studion ligger avsides ute på ett industriområde.

Ett krypande obehag kommer under sommaren över Clara Emilia, en återkommande känsla av att vara iakttagen. Flera svårförklarliga saker händer i hennes närhet och den otäcka situationen blir allt värre. Mitt i allt detta inser Clara Emilia att hon har förändrats – skrämmande/spännande nog är hon inte längre samma person som hon var före sommaren.

I boken varvas två olika berättarröster och det är okänt vem den ena rösten tillhör, men personen ifråga är helt uppenbart besatt av Clara Emilia.