Kristina Ohlssons spännande uppföljare till Zombiefeber. Vi återvänder till Eldsala där Herbert bor tillsammans sin farfar. Efter att ha haft det lugnt ett tag efter zombiefeberns härjningar hopar sig nu orosmolnen på nytt över samhället och dess invånare.

Som titeln avslöjar kommer hotet denna gång från varulvar – som först förväxlas med vanliga vargar. De rör sig i skogarna runt Eldsala, men söker sig också in mot bostadshusen och människorna. Varulvarna verkar bara vänta på en chans att attackera och syns dessutom bli fler och fler. Något som utmärker dem är deras ögon som är lysande gröna och deras ständigt våta pälsar.

Nästan varje natt brinner det i skogarna runt Eldsala och brandmännen misstänker att dessa bränder är anlagda. Finns det ett samband mellan varulvarna och bränderna? Och vad kan den mystiska tavla som Herbert får av gamle, kloke Potus berätta om mysteriet?

Herbert och bästa vännen Sally dras in i ett mysterium som är både spännande och farligt.