…är skriven av Mårten Melin.

Det är sommarlov och Malik är på läger tillsammans med kompisar. En natt när han har svårt att somna upptäcker han att han har förmågan att besöka andra människors drömmar. Till att börja med känns detta förstås helt overkligt, men också otroligt spännande för Malik. Han vill visa vad han kan göra för Sira som han är intresserad av, imponera lite på henne.

Så Malik ger sig ut på äventyr in i drömvärlden tillsammans med Sira. Det är spännande, men också skrämmande. För vad händer när personen vars dröm Malik besöker plötsligt vaknar? Jo, då blir Malik kvar inne i drömvärlden tills dess att personen som sover drömmer samma dröm igen…

Och, vem är den vackra kvinnan med paraplyet, som också verkar röra sig mellan olika drömmar? Hur kommer det sig att hon känns bekant för Malik – har han träffat henne förut?

Lättläst berättelse som kittlar fantasin.