Holly Black är författare till denna fängslande fantasyberättelse om staden Fairfold och dess omgivningar där människor och älvor lever sida vid sida.

Vi lär känna syskonen Ben och Hazel som nu är tonåringar. De är båda två, sedan lång tid tillbaka, förälskade i den vackre alvprins som sover i skogen i sin kista av glas. Han har vilat där så länge som invånarna i Fairfold kan minnas. Generationer av ungdomar har festat i samma skogsglänta samtidigt som alvprinsen sovit vidare i sin – som det verkat – okrossbara kista.

Så en dag är allt förändrat. Kistan är krossad och den unge alvprinsen spårlöst borta. Vad har hänt? Och hur kommer det sig att Hazel samma morgon vaknar upp med gräs och kvistar i sängen, fötter täckta av intorkad lera och ett smutsigt nattlinne? Hennes handflator är röda och skinnflådda och hon har muskelvärk i hela kroppen som om hon verkligen ansträngt sig. Och så alla små, små glasflisor överallt… Vad har hon gjort? Varför minns hon inget?

Tillsammans med Ben ger sig Hazel ut för att leta efter den försvunnen prinsen.